Jak skutecznie schudnąć stanowi pytanie, które codzienne zadają sobie tysiące Polek i Polaków. Poniższy artykuł koncentruje się na praktycznych i najważniejszych wskazówkach mających pomóc Tobie zmniejszyć wagę ciała.

Pamiętaj jednak, że co nagle, to po diable. Sposób na skuteczne odchudzanie to konsekwentne stosowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Nie chodzi o krótkotrwałe diety cud, ale o trwałą zmianę sposobu odżywiania. Warto też pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego podejście do diety może wymagać indywidualnego dostosowania, a w niektórych przypadkach wsparcia ze strony specjalistów (patrz: Dietetyk).

Jak skutecznie schudnąć, czyli jak przebiega proces fizjologiczny mający wpływ na odchudzanie

Proces odchudzania, od strony fizjologicznej, posiada określone mechanizmy działania. Poniżej przedstawiamy główne zasady, dzięki którym ciało traci wagę.

1. Deficyt kaloryczny

Jako naczelną zasadę odchudzania należy traktować wytworzenie deficytu kalorycznego. Oznacza to, że organizm zużywa więcej energii, niż zostaje mu dostarczone poprzez spożywanie jedzenia. Kiedy organizm doświadcza deficytu kalorii, zaczyna zużywać zgromadzone zasoby energii, głównie w postaci tkanki tłuszczowej, co docelowo prowadzi do utraty wagi.

2. Spalanie tłuszczu

Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, że organizm znajdzie się w deficycie kalorycznym, zaczyna przekształcać zgromadzone tłuszcze w energię. Proces ten nazywany jest lipolizą. Kwas tłuszczowy wydzielany z komórek tłuszczowych zostaje przeztransportowany do mitochondriów, gdzie przekształca się w energię użyteczną dla organizmu. Między innymi dlatego właśnie osoby, którym udało się skutecznie schudnąć, najczęściej twierdzą, że mają znacznie więcej energii.

3. Metabolizm podstawowy

Metabolizmem podstawowym nazywamy minimalną ilość energii potrzebną do utrzymania najważniejszych funkcji życiowych organizmu w stanie spoczynku. Wysokość metabolizmu podstawowego stanowi różną wartość dla każdego człowieka i może okazać się zmienna ze względu na wiele czynników, takich jak wiek, płeć, masa ciała, czy poziom aktywności fizycznej.

Obrazek pokazujący, jak zwiększenie masy mięśniowej wpływa na podniesienie metabolizmu podstawowego i poprawę sylwetki
Jak się okazuje, zwiększenie masy mięśniowej może podnieść metabolizm podstawowy, co z kolei ułatwia utrzymanie deficytu kalorycznego. Dlatego podczas procesu odchudzania może się okazać, że mimo że masa Twojego ciała nie zmniejszyła się znacząco, to wyglądasz i czujesz się znacznie lepiej. Dlaczego tak się dzieje? Często dochodzi do takiej sytuacji, że dzięki aktywności fizycznej zwiększa się masa mięśniowa (mięśnie są cięższe niż tłuszcz). Wówczas Twoja talia uległa zmniejszeniu i sylwetka wygląda znacznie lepiej, mimo, że masa ciała zostaje na podobnym poziomie, bądź zmniejsza się tylko w niewielkim stopniu.

4. Zmiany hormonalne

Hormony mają znaczący wpływ na regulację masy ciała. Na przykład, insulina reguluje poziom cukru we krwi i wpływa na magazynowanie tłuszczu. Dlatego zmniejszenie spożycia węglowodanów może prowadzić do obniżenia poziomu insuliny, co z kolei ułatwi spalanie tłuszczów. Inne hormony, takie jak glukagon, adrenalina i noradrenalina, również odgrywają rolę w mobilizacji tłuszczu.

5. Adaptacje termogeniczne

Dieta i aktywność fizyczna mogą wpływać na termogenezę, czyli produkcję ciepła w organizmie, co z kolei zwiększa całkowite zużycie energii. Ćwiczenia, zwłaszcza te o wysokiej intensywności, mogą zwiększać zużycie energii nie tylko podczas ich wykonywania, ale również po zakończeniu treningu (tzw. efekt after burn, określany także jako zwiększona powysiłkowa nadkonsumpcja tlenu – EPOC).

6. Zachowanie równowagi mikrobiomu jelitowego

Nowe badania wskazują na znaczący wpływ mikrobiomu jelitowego na regulację masy ciała. Różnorodność i równowaga bakteryjna w jelitach mogą wpływać na sposób przyswajania składników odżywczych i magazynowania tłuszczu, a także na regulację uczucia głodu i sytości.

Dowiedzieliśmy się już co wpływa na proces odchudzania, ale jakie płyną z tego dla nas wnioski? Czy wiemy już jak skutecznie schudnąć i jakie działania należy podjąć, żeby tego dokonać?

Jak skutecznie schudnąć – praktyczne wskazówki

Właściwa dieta na odchudzanie

Jednym z podstawowych i posiadających największy wpływ na skuteczne odchudzanie elementów jest dieta. Dlatego zmiana diety i sposób codziennego spożywania posiłków ma największy wpływ na zmniejszenie wagi ciała. W takim razie jak skutecznie schudnąć poprzez zmianę diety?

Przykładu diety na odchudzanie, czyli zdjęcie talerzy pełnych zbilansowanych posiłków zgodnych z zaleceniami dietetyka
Dieta mająca na celu zmniejszenie wagi ciała powinna być zbilansowana, zróżnicowana i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Ważne jest, aby nie opierała się na drastycznym ograniczeniu kalorii, co może prowadzić do niedoborów żywieniowych i efektu jo-jo. Oto kilka najważniejszych zasad, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzeniu diety wspierającej odchudzanie:

1. Zbilansowana dieta

Właściwe zaopatrzenie ciała w białko należy do podstawowych elementów diety wspomagającej odchudzanie, ponieważ zwiększa uczucie sytości i wspiera budowę masy mięśniowej. Do dobrych źródeł białka zaliczamy m.in.: chude mięso, ryby, rośliny strączkowe, nabiał oraz jaja.

Tworząc swój codzienny jadłospis wybieraj węglowodany złożone z wysoką zawartością błonnika, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Pomagają one utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i dają dłuższe uczucie sytości.

Kiedy ktoś mówi „tłuszcz” od razu kojarzy nam się on z czymś złym i niewłaściwym do jedzenia. Nic bardziej mylnego. Nasz organizm potrzebuje tłuszczy,… ale tych dobrych. Spożywaj zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w rybach, orzechach, nasionach, awokado i oliwie z oliwek. Pomimo wysokiej kaloryczności, tłuszcze należą do bardzo ważnych elementów diety i należy je spożywać, chociaż w odpowiedniej ilości.

2. Wysoka zawartość błonnika

Błonnik w jedzeniu pomaga regulować system trawienny, przyczynia się do dłuższego uczucia sytości i może pomagać w kontroli wagi. Do źródeł błonnika zaliczamy warzywa, owoce, pełne ziarna, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe.

3. Ogranicz spożycie cukru i przetworzonej żywności

Redukcja cukru i produktów wysoko przetworzonych to kolejny niezwykle istotny element zdrowego sposobu odżywiania. Takie produkty zwykle zawierają znaczną liczbę kalorii, a mało składników odżywczych, co zwiększa szanse na przybierania na wadze.

4. Pij dużo wody

Woda nie tylko wspiera zdrowie ogólne, ale również może pomóc w redukcji wagi, zwiększając uczucie sytości i poprawiając metabolizm.

5. Jedz regularnie

Spożywanie regularnych posiłków pomaga w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i może zapobiegać nadmiernemu jedzeniu. Planowanie posiłków z wyprzedzeniem może również pomóc w utrzymaniu zdrowej diety.

6. Słuchaj sygnałów głodu i sytości swojego ciała

Jedz, gdy jesteś głodny, a przestań, gdy jesteś syty. Nauka rozpoznawania tych sygnałów może pomóc w uniknięciu przejadania się.

Czy sama zmiana sposobu odżywania w pełni odpowiada na pytanie: Jak skutecznie schudnąć?

Dobrze zbilansowana dieta należy do jednych z najważniejszych czynności, jakie możemy podjąć, żeby skutecznie się odchudzić. Jednak poza zmianą nawyków żywieniowych, istnieje jeszcze kilka innych działań, które mogą pomóc. A należą do nich:

Wyznacz sobie realistyczne i osiągalne cele

Zmiana sposobu odżywiania na zdrowszy nie jest łatwa. Dlatego warto zacząć od małych kroków. Postaw sobie nieduże, ale konkretne cele, np. dodanie do posiłków więcej warzyw albo ryb.

Poza tym skup się na konkretach. Zamiast mówić „chcę schudnąć”, określ, ile kilogramów chcesz stracić i w jakim czasie.

Zwiększ aktywność fizyczną

Jak wynika z wyżej wymienionych zasad fizjologicznych funkcjonowania organizmu, niezależnie od wieku regularna aktywność fizyczna stanowi bardzo ważną część procesu skutecznego odchudzania. Wybierz taką formę ruchu, która sprawia ci przyjemność i włącz ją do codziennej rutyny. Na przykład spróbuj więcej chodzić, korzystaj ze schodów zamiast z windy, czy parkuj auto dalej od celu, aby zwiększyć codzienną aktywność.

Monitoruj swoje postępy

Zapisywanie tego, co jesz i jak się ruszasz, może pomóc w utrzymaniu motywacji i śledzeniu postępów. Poza tym obecnie istnieje sporo aplikacji do śledzenia kalorii. Te narzędzia mogą pomóc w monitorowaniu spożycia kalorii i aktywności fizycznej.

Skorzystaj z profesjonalnej porady dietetycznej

Jak widać po niniejszym artykule, właściwy sposób odżywiania i zbilansowana dieta mogą okazać się nieco skomplikowane do wdrożenia podczas swoich codziennych aktywności. Jedz więcej warzyw, spożywaj zdrowe tłuszcze, pamiętaj o białku – tak brzmią podstawowe zalecenia, ale konkretnie jak to wdrożyć, co i kiedy jeść?

Zgadzam się z tym, że wdrożenie zbilansowanej diety może okazać się skomplikowane, dlatego warto zastanowić się nad udaniem się po poradę do dietetyka.

Na co możesz liczyć podczas wizyty w Poradni Dietetycznej? To właśnie dietetyk przeprowadzi z Tobą wywiad żywieniowy, sprawdzi Twoje nawyki żywieniowe, wykona analizę składu ciała i ułoży jadłospis indywidualnie dopasowany do potrzeb Twojego organizmu i wyznaczonych celów.

Żeby zapisać się na konsultację dietetyczną w Poradni Dietetycznej OmniSan napisz do nas rejestracja@omnisan.pl lub zadzwoń: 690 548 826.

Czy odpowiedź na pytanie jak skutecznie schudnąć, okazała się dla Ciebie satysfakcjonująca?

Zmiana sposobu trybu życia, w tym sposobu odżywiania może okazać się dużym wyzwaniem. Dlatego doceniaj małe zwycięstwa. Ciesz się z postępów, takich jak poprawa kondycji, lepsze samopoczucie czy zmniejszenie obwodu talii, nie tylko z obniżania kilogramów na wadze.

Znajdź równowagę między zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną, a przyjemnościami życia. Takie podejście jest istotne do utrzymania stałej motywacji i osiągnięcia trwałych rezultatów.

Pamiętaj, że utrata wagi to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. Ważne jest, aby podchodzić do tego z pozytywnym nastawieniem, nie poddawać się przy drobnych potknięciach i zawsze szukać zdrowych sposobów na poprawę swojego stylu życia.

 


PORADNIA DIETETYCZNA