Żylaki odbytu należą do chorób cywilizacyjnych. Stanowią one tak bardzo powszechną dolegliwość, że dotyka ona wielu milionów ludzi na całym świecie. Choć mogą okazać się bardzo uciążliwe i bolesne, istnieje na szczęście wiele metod leczenia oraz skutecznych terapii, które przynoszą ulgę osobom cierpiącym na tę przypadłość. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu schorzeniu, jego objawom, przyczynom oraz dostępnym rozwiązaniom terapeutycznym. Odpowiadamy również na pytanie czy i jak leczyć hemoroidy.

Co to są hemoroidy?

Znane również jako żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, stanowią poszerzone, zwykle wypełnione krwią żyły znajdujące się w okolicy odbytu. Normalnie pełnią funkcję pomocniczą w regulacji wypróżnień,  jednak niekiedy dochodzi do ich poszerzenia lub spuchnięcia. Wówczas mogą powodować ból, świąd, krwawienie oraz dyskomfort podczas siedzenia lub wypróżniania.

Żylaki odbytu – przyczyny

Istnieje wiele czynników sprzyjającym rozwojowi guzków krwawniczych, w tym:

Zaparcia i trudności z wypróżnieniem

Ciągłe napinanie się podczas wypróżniania prowadzi do nadmiernego ciśnienia w miednicy wywoływanego przez tłocznię brzuszną. To może prowadzić do rozwinięcia się tego schorzenia.

Za mało błonnika w diecie

Dieta, która zawiera zbyt mało błonnika może prowadzić do zaparć. Zaparcia z kolei zwiększają ryzyko powstawania guzków poprzez mechanizm opisany wyżej.

Siedzący tryb życia

Długotrwałe siedzenie, zwłaszcza na twardych powierzchniach, sprzyja rozwojowi żylaków w odbytnicy.

Ciąża i poród

Ciśnienie wywierane na okolice miednicy w czasie ciąży oraz podczas porodu może powodować rozwój tej choroby.

Objawy hemoroidów

Występuje wiele różnych objawów hemoroidów. Obejmują one następujące stany:

  • Ból lub dyskomfort w okolicy odbytu. Występuje on zarówno podczas siedzenia, jak i podczas wypróżniania.
  • Objawy takie jak świąd lub pieczenie. Szczególnie uciążliwe okazują się w nocy.
  • Krwawienie podczas wypróżnień. Pojawia się ono jako krew na papierze toaletowym lub na powierzchni kału.
  • Odczucie obcego ciała. Co to znaczy? Niekiedy osoba cierpiąca na to schorzenie ma wrażenie, jakby coś wypełniało jej odbyt.

Rodzaje hemoroidów

Klasyfikacja omawianego schorzenia obejmuje podział na różne stopnie nasilenia. Zwykle są one oparte na ich lokalizacji i widoczności. Do najczęściej stosowanych klasyfikacji należy system opracowany przez angielskiego chirurga, Arthura Henry’ego Crippsa, który dzieli tę chorobę na cztery stopnie:

Stopień I, czyli hemoroidy wewnętrzne, które nie wypadają na zewnątrz

W tym przypadku guzki znajdują się wewnątrz odbytnicy. Mogą powodować krwawienie podczas wypróżnień. Jednak nie wypadają one na zewnątrz odbytu.

Stopień II, czyli hemoroidy wewnętrzne, które wypadają, ale same wracają

W tym przypadki wypadają one podczas wypróżnień, ale samoistnie wracają do wnętrza odbytnicy. W tym stadium mogą być widoczne lub odczuwalne podczas wypróżnień. Jednak po zakończeniu wydalana wracają one do swojego pierwotnego położenia w odbytnicy.

Stopień III, czyli hemoroidy wewnętrzne, które wypadają i wymagają ręcznej pomocy w powrocie do odbytnicy

W tej fazie wypadają podczas wypróżnień i nie są w stanie samoistnie wrócić do wnętrza odbytnicy. Wymagają one ręcznego (np. za pomocą palca) umieszczenia w odbytnicy.

Stopień IV, czyli hemoroidy wewnętrzne, które znajdują się stale poza odbytnicą

To najbardziej zaawansowany stopień, w którym guzki krwawnicze znajdują się na zewnątrz odbytnicy (niezależnie od czynności wypróżniającej). Nie mogą one ponownie zostać włożone do wnętrza odbytnicy.

Jak leczyć hemoroidy i przynieść ulgę osobom cierpiącym na żylaki odbytu?

Dla osób posiadających guzki krwawnicze istnieje wiele istnieje na szczęście wiele metod leczenia hemoroidów. Wśród dostępnych terapii warto wymienić następujące:

Leczenie farmakologiczne

Kiedy ta przypadłość pozostaje na etapie łagodnych objawów, to warto stosować maści, kremy bądź czopków przeciwbólowe. Leki przeciwzapalne w większości takich przypadków przyniosą ulgę.

Leczenie żylaków odbytu farmakologicznie za pomocą czopków
Zmiany w diecie i stylu życia

Sporo problemów ze zdrowiem można rozwiązać za pomocą właściwej diety. W tyam także te dotyczące omawianej przypadłości. Dlatego pomyśl nad tym, żeby Zwiększyć spożycie błonnika. Pik więcej wody. Unikaj długotrwałego siedzenia. Bądź aktywny fizycznie. To wszystko z pewnością daję znacznie większe szanse na uchronienie się przed tą chorobą.

Leczenie hemoroidów poprzez procedury minimalnie inwazyjne

Mowa tutaj o takich terapiach, skleroterapia, gumkowanie lub podwiązanie żylaków za pomocą specjalnych technik. Wszystkie te zabiegi mogą zostać wykonane w gabinecie lekarskim.

Leczenie żylaków odbytu poprzez bardziej zaawansowane zabiegi chirurgiczne

Kiedy dojdzie do rozwinięcia się guzków krwawniczych do poważnego stanu, a także wówczas kiedy inne metody zawiodły, pozostaje możliwość chirurgicznego usunięcia guzków w warunkach szpitalnych.

Leczenie hemoroidów jest możliwe i skuteczne!

Omawiana przypadłość należy do bardzo rozpowszechnionego współcześnie schorzenia, prawdopodobnie ze względów cywilizacyjnych i powszechny obecnie siedzący tryb życia. Z pewnością ta przypadłość powoduje znaczny dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Na szczęście jednak dzięki różnorodnym dostępnym terapiom, osoby cierpiące na tę chorobę znajdują ukojenie. Z pewnością poprawiają swoją jakość życia.

Pamiętaj o tym, żeby w razie takich problemów ze zdrowiem nie odkładać niczego na później. Nie musisz przecież cierpieć bez potrzeby. Po prostu skonsultuj się z lekarzem specjalistą chirurgii ogólnej. Wspólnie ustalicie najlepszy plan leczenia, który uwzględni indywidualne potrzeby i stopień zaawansowania schorzenia. Nie ma potrzeby żyć z bólem. Istnieją skuteczne rozwiązania dla osób zmagających się z tą przypadłością!


PORADNIA CHIRURGICZNA