Nasza Poradnia Wenerologiczna we Wrocławiu skierowana jest do pacjentów z chorobami przenoszonymi drogą płciową.
W ostatnim czasie można zaobserwować znaczny wzrost zachorowań na choroby weneryczne, zwłaszcza kiłę. Wielu pacjentów chciałoby udać się do miejsca, które kompleksowo zajmuje się diagnostyką, leczeniem i obejmuje kontrolą – bez konieczności oczekiwania w kolejce. W naszej poradni kwalifikujemy do leczenia kiły podawaną domięśniowo penicyliną benzatynową (debecyliną), która traktuje się jako złoty standard terapii (bo po prostu należy do najskuteczniejszych leków).
Niestety poprzez ograniczenia diagnostyczne w wielu placówkach nie przeprowadza się rutynowo testów potwierdzających np. zakażenia chlamydialne i rzeżączkowe, a pacjenci często leczeni są empirycznie (bez wyników). W związku z tym podjęliśmy współpracę z laboratoriami diagnostycznymi, aby zapewnić możliwość wykonania tych badań na miejscu w naszym ośrodku!
Leczymy między innymi:
- kiłę,
- opryszczkę narządów płciowych,
- zapalenia cewki moczowej (rzeżączkowe i nierzeżączkowe),
- ponadto usuwamy metodą krioterapii (zimnem) kłykciny kończyste.
Mamy również pewne ograniczenia:
- Nie badamy ginekologicznie i nie przeprowadzamy kolposkopii, dlatego m.in. upławy należy diagnozować wstępnie w Poradni Ginekologicznej.
- Nie leczymy infekcji wirusem HIV – tym zajmują się lekarze chorób zakaźnych.
Skuteczna profilaktyka dla osób aktywnych seksualnie
Ponadto zachęcamy wszystkie osoby aktywne seksualnie, szczególnie te, u których zdiagnozowano kiedykolwiek chorobę przenoszą drogą płciową, do przyjmowania profilaktyki zmniejszającej ryzyko zakażenia wirusem HIV (tzw. PREP). Konsultujemy, kwalifikujemy i wydajemy receptę na ten lek.
Jacy pacjenci i z jakimi objawami powinni zgłosić się do Poradni Wenerologicznej?
Do Poradni Wenerologicznej powinny zgłosić się osoby, które dostrzegły u siebie objawy wskazujące na choroby przenoszone drogą płciową (STD). Po czym poznać ewentualne zarażenie chorobą przenoszoną drogą płciową? Poniżej znajdziesz listę takich symptomów. Jeśli niektóre z nich dotyczą właśnie Ciebie, zgłoś się do naszej poradni.
- Zmiany skórne w okolicach intymnych, m.in. takie jak, wysypka, owrzodzenie, brodawki, pęcherze.
- Nietypowa wydzielina (np. ropa) z pochwy, prącia lub odbytu.
- Krwawienie poza cyklem menstruacyjnym u kobiet
- Ból podczas oddawania moczu, stosunku seksualnego bądź generalnie w dolnej części brzucha.
- Uczucie świądu i pieczenia w okolicach intymnych
- Obrzęki w okolicach narządów płciowych bądź zaczerwienienie i podrażnienie skóry w tych okolicach.
- Powiększone węzły chłonne w okolicach pachwin.
- Ryzykowne kontakty seksualne – bez zabezpieczenia z nowym lub przypadkowym partnerem. Także z osobą, u której zdiagnozowano chorobę przenoszoną drogą płciową.
Poza tym, jeśli jesteś osobą aktywną seksualnie i chcesz kontrolować swoje zdrowie, to zgłoś się do naszego specjalisty wenerologa.
W przypadku planowania ciąży, także należy wykluczyć potencjalne zagrożenia dla zdrowia dziecka, przebadać się w tym kierunku i skontaktować z lekarzem specjalistą.
Pamiętaj, że niektóre choroby przenoszone drogą płciową mogą przebiegać bezobjawowo. Właśnie z tego powodu tak bardzo ważne pozostają regularne badania – szczególnie dla osób z grupy ryzyka. Wczesne wykrycie i leczenie takich chorób pozostaje istotne dla zapobiegania powikłaniom i dalszemu rozprzestrzenianiu się zakażeń.
Co to jest wenerologia?
Wenerologia należy do obszarów medycyny, które zajmują chorobami przenoszonymi drogą płciową, określanych także jako choroby weneryczne. Nazwa pochodzi od imienia Wenus (łac. Veneris, Venus), rzymskiej bogini miłości, co pokazuje związek tych chorób z aktywnością seksualną.
Choroby weneryczne mogą zostać spowodowane przez takie patogeny, jak bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. Do najczęściej spotykanych chorób przenoszonych drogą płciową należą:
- Kiła (syfilis)
- Rzeżączka
- Chlamydioza
- Rzęsistkowica
- Opryszczka narządów płciowych*
- Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)
- Wirus HIV (wywołujący AIDS)
- Wirus zapalenia wątroby typu B i C (HBV, HCV).
Lekarze wenerolodzy współpracują często z dermatologami, a najczęściej jeden lekarz posiada obie specjalności, ponieważ wiele objawów chorób wenerycznych pojawia się na skórze, szczególnie w okolicach intymnych.