Poradnia Wenerologiczna (Chorób przenoszonych drogą płciową)

Wenerologia (łac. Veneris, Venus – rzymska bogini miłości i gr. logos – nauka, słowo) – dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przenoszonych drogą płciową. Lekarz specjalizujący się w tej dziedzinie to Wenerolog, a jednymi z najczęstszych przypadłości są: kiła, opryszczka narządów płciowych czy nierzeżączkowe i rzeżączkowe zapalenia cewki moczowej.

Nasza Poradnia Wenerologiczna we Wrocławiu nakierowana jest na pacjentów z chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W ostatnim czasie obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na choroby weneryczne, zwłaszcza kiłę. Wielu pacjentów chciałoby udać się do miejsca, które kompleksowo zajmie się diagnostyką, leczeniem i obejmie kontrolą bez konieczności oczekiwania w kolejce. W naszej Poradni kwalifikujemy do leczenia kiły podawaną domięśniowo penicyliną benzatynową (Debecyliną), która jest złotym standardem terapii (jest najskuteczniejsza)

Niestety poprzez ograniczenia diagnostyczne w wielu placówkach nie przeprowadza się rutynowo testów potwierdzających np. zakażenia chlamydialne i rzeżączkowe a pacjenci często leczeni są empirycznie (bez wyników). W związku z tym podjęliśmy współpracę z laboratoriami diagnostycznymi, aby zapewnić możliwość wykonania tych badań na miejscu w naszym Ośrodku!

Ponadto zachęcamy wszystkie osoby aktywne seksualnie, szczególnie te, u których zdiagnozowano kiedykolwiek chorobę przenoszą drogą płciową, do przyjmowania profilaktyki zmniejszającej ryzyko zakażenia wirusem HIV (tzw. PREP) – konsultujemy, kwalifikujemy i wydajemy receptę na ten lek.

Leczymy między innymi: kiłę, opryszczkę narządów płciowych, zapalenia cewki moczowej (rzeżączkowe i nierzeżączkowe). Ponadto usuwamy metodą krioterapii (zimnem) kłykciny kończyste.

Mamy również pewne ograniczenia:

 • nie badamy ginekologicznie i nie przeprowadzamy kolposkopii, dlatego m.in. upławy należy diagnozować wstępnie w Poradni Ginekologicznej,
 • nie leczymy infekcji wirusem HIV – tym zajmują się lekarze chorób zakaźnych.

Autor tekstu: lek. Mateusz Mateuszczyk

Najczęstsze przypadłości

 • Bakteryjne: kiła, rzeżączka, chlamydioza, wrzód weneryczny
 • Wirusowe: HPV, opryszczka, kłykciny kończyste
 • Grzybicze: kandydoza
 • Pasożytnicze: rzęsistkowica, świerzb, wszawica łonowa, ameboza

Metody leczenia

Leczenie chorób wenerycznych jest różnorodne i zależy od zdiagnozowanej choroby. Do najczęstszych metod leczenia należą:

 • Leki doustne lub podawane domięśniowo
 • Maści, Kremy, Żele

Cennik Poradni Wenerologicznej

 • Konsultacja Wenerologiczna
  250 zł
 • Krioterapia
  250 zł

Specjaliści Wenerologii