Centrum Medyczne OmniSan

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym.

— Arthur Schopenhauer
Dowiedz się jak przygotować się na USG brzucha, zanim przyjdziesz na badanie
Właściwe przygotowanie do USG jest bardzo ważne - warto dowiedzieć się więcej przed przyjściem na samo badanie

Jak przygotować się do USG?

Przygotowanie do USG może różnić się w zależności od tego, jaka część ciała ma być badana. Ogólnie zalecamy, żeby w dzień wizyty ubrać się wygodnie. Najlepiej w coś luźnego, co można łatwo zdjąć lub przesunąć, żeby uwidocznić obszar poddawany działaniu ultrasonografu. Jeśli badanie dotyczy brzucha, konieczne będzie pozostanie na czczo kilka godzin wcześniej w celu uniknięcia nagromadzenia się w jelitach powietrza mogącego zakłócić obraz. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy USG miednicy, pęcherza moczowego czy nerek, pacjent może zostać poproszony o wypicie pewnej ilości wody i niekorzystanie z toalety na pewien czas przed badaniem. Pełen pęcherz moczowy może pomóc w uzyskaniu lepszego obrazu.

Badania USG są nieinwazyjne i stanowią jedne z bardziej bezpiecznych rodzajów diagnostyki. Pozostań spokojnym i zrelaksowanym przed badaniem, bo po prostu nie ma czym się denerwować. Jeśli okazałoby się jednak, że posiadasz jakiekolwiek obawy lub pytania dotyczące procedury, porozmawiaj o nich z lekarzem przeprowadzającym badanie.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania do USG brzucha i układu moczowego.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

  • Należy przyjąć preparat  symetykonu (np. Ulgix Wzdęcia Max) w dniu poprzedzającym badanie 240 mg (1 kapsułka) wieczorem i w dniu badania 240 mg (1 kapsułka) rano, na czczo.
  • Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść (dopuszcza się picie niewielkiej ilości wody niegazowanej), nie należy też żuć gumy ani palić papierosów.
  • Pacjenci przyjmujący leki – powinni leki przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza, popijając je niegazowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.
  • W dniu poprzedzającym badanie – dieta lekkostrawna z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa.
  • Należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań obrazowych badanej okolicy (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny- jeśli były wykonywane).

Jak przygotować się do USG układu moczowego?

  • Aby umożliwić ocenę pęcherza na ok. 2 godz. przed badaniem wypij 1 litr niegazowanej wody i nie oddawaj moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych.
  • Pozostałe zalecenia jak w USG jamy brzusznej.
  • Należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki badań obrazowych badanej okolicy (USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny- jeśli były wykonywane).