Co to jest stulejka?

Stulejką zwane jest zwężenie napletka powodujące niemożliwość całkowitego bądź częściowego cofnięcia napletka za żołądź penisa. Utrudnione prawidłowe cofanie się napletka może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku chłopców do lat 3 wrodzona stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinna stanowić powodu do zmartwień, jednak w razie niepokojących objawów zawsze warto skonsultować się z urologiem dziecięcym.

Zwężenie napletka może okazać się wrodzone lub nabyte – np. w związku ze stanem zapalnym czy urazem. Do głównych objawów stulejki zaliczamy – odczuwalnu ból i dyskomfort w okolicach prącia zwłaszcza podczas czynności higienicznych lub w trakcie stosunku seksualnego. Osoby ze zdiagnozowanym zwężeniem napletka mogą uskarżać się na nawracające stany zapalne prącia oraz utrudnione oddawanie moczu.

Za krótkie wędzidełko – stan często towarzyszący stulejce

Napletek połączony jest z żołędziem prącia cienkim fałdem skórnym zwanym wędzidełkiem. Stan, w którym wędzidełko jest za krótkie najczęściej towarzyszy stulejce. Niekiedy zdarza się, że stanowi ono samoistny problem powodujący trudności z odprowadzaniem napletka. Charakterystycznym objawem za krótkiego wędzidełka jest skrzywienie żołędzi prącia w spoczynku nasilające się podczas wzwodu. Za krótkie wędzidełko powoduje bolesność podczas aktywności seksualnej, przedwczesny wytrysk, a także niesie za sobą ryzyko niekontrolowanego rozerwania skutkującego silnym krwawieniem.

Zwężenie napletka – dlaczego nie należy bagatelizować tego problemu?

U osób, u których występuje zwężenie napletka, zwłaszcza w stopniu zaawansowanym, może dochodzić do licznych infekcji, które w konsekwencji prowadzą do dysfunkcji układu moczowego, w tym m.in. do uszkodzenia pęcherza czy niewydolności nerek. Pacjenci mający stulejkę narażeni są również na większe ryzyko rozwoju raka prącia.

Dodatkowo u pacjentów ze stulejką zwiększa się znacznie ryzyko powstania zadzierzgniętego napletka (tzw. załupka), czyli stanu, w którym niemożliwe jest ponowne nałożenie odprowadzonego poza żołądź napletka. Sytuacja, w której napletek pozostaje zadzierzgnięty wokół rowka zażołędnego powoduje obrzęk, ból, zaburzenie krążenia krwi w prąciu i uniemożliwia odpływ krwi z żołędzi. Jest to bardzo niebezpieczny stan wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej, ponieważ może skutkować niedotlenieniem i martwicą tkanek.

Przeciwwskazania do plastyki napletka

Plastyka napletka oraz obrzezanie należą do prostych i bezpiecznych zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym. Okolicznością wyłączającą chwilowo możliwość zabiegu jest aktywna infekcja (bakteryjna, wirusowa lub grzybicza) w obrębie prącia. Należy pamiętać, że każdorazowo lekarz przeprowadzający zabieg dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu uwzględniając wszelkie możliwe przeciwwskazania do zabiegu.

Metody leczenia stulejki

Istnieje kilka metod walki ze stulejką. W początkowej fazie i przy niewielkim nasileniu problemu lekarz może zastosować leczenie zachowawcze polegające na leczeniu farmakologicznym w postaci kremów i maści ze sterydami. Może również zalecić ćwiczenia polegające na delikatnym ściąganiu napletka.

W większości przypadków konieczne jednak będzie sięgnięcie po metody chirurgiczne. W zależności od stopnia zaawansowania problemu zabieg może polegać jedynie na nacięciu i poszerzeniu ujścia otworu napletka, a w przypadku bardziej nasilonego problemu może okazać się konieczne obrzezanie (całkowite lub częściowe).

Coraz częściej wykonuje się również laserowe usunięcie stulejki. Metoda ta stanowi zabieg szybszy oraz mniej inwazyjny. W efekcie zarówno ból, jak i towarzyszący zabiegowi obrzęk prącia w przypadku laserowej metody korekcji są mniejsze.

Częściowe bądź całkowite usunięcie napletka może być konieczne u osób planujących zabieg powiększenia prącia.

Plastyka napletka - cena zabiegów

Dokładny koszt ustalany jest każdorazowo podczas uprzedniej konsultacji z lekarzem przy uwzględnieniu wybranej metody leczenia.

  • Konsultacja urologiczna:
    250,00 zł
  • Laserowe podcięcie wędzidełka prącia:
    od 1.200,00 zł
  • Plastyka krótkiego wędzidełka:
    od 1.200,00 zł
  • Chirurgiczne podcięcie wędzidełka prącia:
    od 1.200,00 zł

  • Leczenie chirurgiczne stulejki – nacięcie i plastyka:
    od 2.000,00 zł
  • Leczenie chirurgiczne stulejki – obrzezanie całkowite/częściowe:
    od 2.000,00 zł
  • Leczenie laserowe stulejki:
    od 2.000,00 zł

Plastyka napletka (leczenie stulejki) – jak wygląda zabieg?

W przypadku konieczności czy chęci wykonania zabiegu określanego zwykle jako plastyka napletka lub obrzezanie –  konieczna jest uprzednia wizyta u lekarza urologa, który dokona oceny i przeprowadzi kwalifikację do zabiegu. W zależności od nasilenia problemu oraz po uwzględnieniu preferencji pacjenta lekarz zaleci wykonanie zabiegu: chirurgiczne leczenie stulejki polegającego na nacięciu i poszerzeniu napletka albo obrzezania całkowitego lub częściowego. Może też zalecić laserowe metody korekcji stulejki.

W przypadku zbyt krótkiego wędzidełka lekarz przecina wędzidełko w poprzek, a następnie zszywa je podłużnie, co prowadzi do wydłużenia wędzidełka o ok. 5 mm i przywrócenia funkcji swobodnego odprowadzania napletka.

Plastyka napletka – co jest wymagane do i po zabiegu?

Do zabiegu plastyki napletka nie jest wymagane specjalne wcześniejsze przygotowanie, jednak konieczne będzie ogolenie okolic intymnych. Zabieg leczenia stulejki poprzedza znieczulenie miejscowe, przez co sama procedura jest niemal całkowicie bezbolesna. Zabieg, w zależności od metody trwa od pół godziny do około godziny.

Standardowy okres rekonwalescencji to kilka dni. W pierwszych dobach po zabiegu plastyki napletka pacjent będzie odczuwał dyskomfort wynikający z opuchlizny okolic prącia. W tym czasie zaleca się noszenie luźnej bielizny oraz ubrań nieuciskających okolic intymnych.

Szczegółowe zalecenia postępowania pozabiegowego (w tym zalecenia higieniczne) Pacjent otrzymuje każdorazowo po wykonanym zabiegu. Pełny powrót do aktywności seksualnej będzie możliwy po okresie ok. 4-6 tygodni od zabiegu.


Plastyka napletka (obrzezanie) – efekty

Rezultaty zabiegu plastyki napletka będą w pełni widoczne po upływie okresu rekonwalescencji, gdy dojdzie do zagojenia ran oraz zmniejszenia opuchlizny. Do głównych efektów należą:

  • przywrócenie prawidłowej funkcji napletka,
  • redukcja bólu i dyskomfortu podczas stosunków seksualnych,
  • poprawa estetyki obszaru intymnego,
  • ułatwienie higieny i dokładnej pielęgnacji okolic intymnych.

Centrum Medyczne OmniSan

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym.

— Arthur Schopenhauer

Lekarze urolodzy wykonujący zabieg plastyki napletka