Stulejką zwane jest zwężenie napletka powodujące niemożliwość całkowitego bądź częściowego cofnięcia napletka za żołądź penisa. Utrudnione prawidłowe cofanie się napletka może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. W przypadku chłopców do lat 3 wrodzona stulejka jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinna stanowić powodu do zmartwień, jednak w razie niepokojących objawów zawsze warto skonsultować się z urologiem dziecięcym.
Zwężenie napletka może okazać się wrodzone lub nabyte – np. w związku ze stanem zapalnym czy urazem. Do głównych objawów stulejki zaliczamy – odczuwalnu ból i dyskomfort w okolicach prącia zwłaszcza podczas czynności higienicznych lub w trakcie stosunku seksualnego. Osoby ze zdiagnozowanym zwężeniem napletka mogą uskarżać się na nawracające stany zapalne prącia oraz utrudnione oddawanie moczu.
Za krótkie wędzidełko – stan często towarzyszący stulejce
Napletek połączony jest z żołędziem prącia cienkim fałdem skórnym zwanym wędzidełkiem. Stan, w którym wędzidełko jest za krótkie najczęściej towarzyszy stulejce. Niekiedy zdarza się, że stanowi ono samoistny problem powodujący trudności z odprowadzaniem napletka. Charakterystycznym objawem za krótkiego wędzidełka jest skrzywienie żołędzi prącia w spoczynku nasilające się podczas wzwodu. Za krótkie wędzidełko powoduje bolesność podczas aktywności seksualnej, przedwczesny wytrysk, a także niesie za sobą ryzyko niekontrolowanego rozerwania skutkującego silnym krwawieniem.
Zwężenie napletka – dlaczego nie należy bagatelizować tego problemu?
U osób, u których występuje zwężenie napletka, zwłaszcza w stopniu zaawansowanym, może dochodzić do licznych infekcji, które w konsekwencji prowadzą do dysfunkcji układu moczowego, w tym m.in. do uszkodzenia pęcherza czy niewydolności nerek. Pacjenci mający stulejkę narażeni są również na większe ryzyko rozwoju raka prącia.
Dodatkowo u pacjentów ze stulejką zwiększa się znacznie ryzyko powstania zadzierzgniętego napletka (tzw. załupka), czyli stanu, w którym niemożliwe jest ponowne nałożenie odprowadzonego poza żołądź napletka. Sytuacja, w której napletek pozostaje zadzierzgnięty wokół rowka zażołędnego powoduje obrzęk, ból, zaburzenie krążenia krwi w prąciu i uniemożliwia odpływ krwi z żołędzi. Jest to bardzo niebezpieczny stan wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej, ponieważ może skutkować niedotlenieniem i martwicą tkanek.
Przeciwwskazania do plastyki napletka
Plastyka napletka oraz obrzezanie należą do prostych i bezpiecznych zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym. Okolicznością wyłączającą chwilowo możliwość zabiegu jest aktywna infekcja (bakteryjna, wirusowa lub grzybicza) w obrębie prącia. Należy pamiętać, że każdorazowo lekarz przeprowadzający zabieg dokonuje kwalifikacji pacjenta do zabiegu uwzględniając wszelkie możliwe przeciwwskazania do zabiegu.