Kuracje z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego należą do szczególnie lubianych przez pacjentów ze względu na naturalny, ale fenomenalny efekt. Aktualnie wampirzy lifting stosowany jest nie tylko w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, ale również w innych dziedzinach medycyny takich jak np. chirurgia czy ortopedia.
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Określane także jako PRP lub Platelet Rich Plasma stanowi naturalną substancję pozyskiwaną z krwi pacjenta. Otrzymuje się ją poprzez pobranie za pomocą specjalnego zestawu krwi pacjenta, a następnie jej odwirowanie i uzyskanie wyizolowanego koncentratu płytek krwi.
PRP składa się z wielu aktywnych substancji, takich jak np. czynnik wzrostu. Skoncentrowane w niewielkiej ilości osocza płytki krwi stanowią swoisty koktajl odżywczo-regeneracyjny. Dzięki tym substancjom zawartym w osoczu jesteśmy w stanie uzyskać naturalny booster, który wspomaga procesy regeneracyjne i aktywizuje komórki naszego organizmu do wzmożonej pracy.
Wampirzy lifting należy tylko do jednego z wielu zabiegów z wykorzystaniem PRP. Polega on na podaniu osocza bogatopłytkowego w wybrane partie skóry, co skutkuje jej ujędrnieniem i nadaniem nowego blasku.
Osocze bogatopłytkowe – efekty zabiegów
Efekty zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego nie są widoczne natychmiastowo. Podana substancja stymuluję skórę do regeneracji i m.in. wzmożonej produkcji kolagenu. Jednak skóra potrzebuje czasu na odpowiedź i reakcję. Pierwsze efekty powinny pojawić się w ciągu około 14 dni od zabiegu. Skóra stopniowo stanie się odmłodzona i ujędrniona, jej koloryt wyrówna się, a zmarszczki i blizny ulegają spłyceniu.
W przypadku wampirzego liftingu efekty utrzymują się od kilku do kilkunastu miesięcy.
W sytuacji aplikacji osocza Platelet Rich Plasma celem leczenia trychologicznego (tj. leczenia łysienia) widoczne będzie zahamowanie procesu wypadania włosów i odżywienie cebulek włosów.
Przebieg i rekonwalescencja po zabiegach z użyciem osocza bogatopłytkowego
Specjalne wcześniejsze przygotowanie do zabiegu nie jest konieczne, zaleca się jednak nieprzyjmowanie leków rozrzedzających krew bezpośrednio przed konsultacją.
Wizyta rozpoczyna się od rozmowy i kwalifikacji z lekarzem wykonującym zabieg. Jeżeli nie ma przeciwskazań, lekarz pobiera krew pacjenta (od 5 do maksymalnie 50 mililitrów), a następnie umieszcza próbówkę w specjalnej maszynie w celu jej odwirowania. Podczas tego procesu dochodzi do oddzielenia się poszczególnych elementów krwi pacjenta, co pozwala na pozyskanie samego osocza terapeutycznego.
Proces odwirowywania krwi zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Następnie lekarz znieczula obszar mający zostać poddany zabiegowi za pomocą specjalnej maści z substancjami znieczulającymi, takimi jak np. lidokaina. Kolejny element procedury to ostrzykiwanie wybranej partii ciała cienką igłą.
Czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut. W zależności od rodzaju problemu może okazać się konieczne wykonanie kilku serii zabiegów w odstępach kilkutygodniowych (optymalny plan leczenia ułoży lekarz wykonujący zabieg w porozumieniu z pacjentem). Bezpośrednio po zabiegu na skórze mogą zostać widoczne drobne ślady nakłuć, zaczerwienienia i zasinienia. Powinny one stopniowo zanikać w ciągu 48h-72h.
Dla uzyskania jak najlepszych efektów w ciągu kilku dni od zabiegu zaleca się unikanie nadmiernych temperatur (tj. korzystania z sauny czy gorących kąpieli) oraz ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV (zarówno sztuczne, jak i naturalne).
W pierwszych dobach odradza się również mechaniczne podrażnianie skóry poddanej zabiegowi poprzez np. wykonywanie peelingów skóry. Wszelkie wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry udziela lekarz wykonujący zabieg.