Fibryna bogatopłytkowa jest jednym ze stymulatorów pobudzających w naturalny sposób skórę do odbudowy i rewitalizacji. Stosowana z powodzeniem w medycynie od wielu lat – między innymi przy implantologii – cieszy się ogromną popularnością w zabiegach medycyny estetycznej.
Określana jest także jako I-PRF / PRF lub Injectable Platelet Rich Fibrin i stanowi koncentrat komórkowy uzyskiwany z krwi pacjenta. Otrzymywana zostaje w prawie identyczny sposób jak osocze bogatopłytkowe, tj. poprzez pobranie za pomocą specjalnego zestawu krwi pacjenta, a następnie jej odwirowanie i uzyskanie wyizolowanej fibryny bogatopłytkowej.
Dzięki tej technologii uzyskiwane jest PRF składające się z bogatej mieszanki substancji aktywnych, takich jak np. komórki macierzyste, czynniki wzrostu czy leukocyty.
Fibryna bogatopłytkowa – efekty zabiegów
W porównaniu do efektów osiąganych przy zabiegach z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, efekty zabiegów z wykorzystaniem PFR pojawiają się stopniowo i utrzymują przez dłuższy czas. Najczęściej zaleca się wykonanie kilku serii zabiegów w odstępach czasu zalecanych przez lekarza.
Podana substancja stymuluję skórę do regeneracji i między innymi wzmożonej produkcji kolagenu. Jednak skóra potrzebuje czasu na odpowiedź i reakcję. Pierwsze efekty powinny pojawić się w okresie około 14 dni od zabiegu.
Skóra stopniowo staje się bardziej ujędrniona, wygląda młodziej, jej koloryt wyrównuje się, a zmarszczki i blizny ulegają spłyceniu. Po przeprowadzeniu kuracji zaleca się powtarzanie zabiegów 1-2 razy w roku, w zależności od stanu i kondycji skóry oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Czym różni się fibryna bogatopłytkowa od osocza bogatopłytkowego?
Zarówno zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jak i PFR mają podobne działanie i efekty. Oba preparaty zawdzięczają swoje właściwości dużej zawartości płytek krwi i składników aktywnych.
Istnieje jednak kilka istotnych różnic pomiędzy obiema substancjami. Do pierwszej z nich należy stężenie substancji aktywnych – PFR charakteryzuje się wyższym stężeniem komórek macierzystych i czynników wzrostu oraz wyższym poziomem zawartości leukocytów.
Kolejną z różnic jest konsystencja podawanego preparatu. W przypadku pobierania próbki osocza bogatopłytkowego do krwi dodawany jest środek przeciwkrzepliwy, tak żeby uzyskać rozwarstwienie się krwi na poszczególne składniki. W przypadku I-PFR nie podaje się środka przeciwkrzepliwego, a w efekcie otrzymuje się gęsty preparat o konsystencji żelu.
Żelowa postać Platelet Rich Fibrin skutkuje dłuższym i stopniowym uwalnianiem zawartych w preparacie składników aktywnych. Oznacza to, że efekty zabiegu widoczne są z większym opóźnieniem, jednak oddziałują na komórki przez dłuższy czas, stymulując je do długotrwałych procesów autoregeneracji.
Konsystencja fibryny może okazać się jednak jej defektem. Płynna forma osocza daje swobodny wybór w zakresie miejsca i głębokości aplikacji. Zatem osocze może zostać wstrzyknięte płycej lub głębiej. Zaś PFR ze względu na żelową konsystencję musi zostać podane głębiej. W związku z tym nie jest w stanie zastąpić osocza w każdej sytuacji.
Idealnie sprawdzi się jednak w tych miejscach, w których znajdują się grubsze warstwy skóry i tkanek podskórnych, np. policzki czy dolina łez. Będzie zaś niewskazana w okolicach, w których skóra jest cienka, np. dolna powieka, gdyż może spowodować powstanie wałeczków czy nienaturalnych zgrubień.