Fibryna bogatopłytkowa - zabieg wstrzykiwania wcześniej pobranej substancji

Co to jest fibryna bogatopłytkowa i na czym polega zabieg PFR?

Fibryna bogatopłytkowa jest jednym ze stymulatorów pobudzających w naturalny sposób skórę do odbudowy i rewitalizacji. Stosowana z powodzeniem w medycynie od wielu lat – między innymi przy implantologii – cieszy się ogromną popularnością w zabiegach medycyny estetycznej.

Określana jest także jako I-PRF / PRF lub Injectable Platelet Rich Fibrin i stanowi koncentrat komórkowy uzyskiwany z krwi pacjenta. Otrzymywana zostaje w prawie identyczny sposób jak osocze bogatopłytkowe, tj. poprzez pobranie za pomocą specjalnego zestawu krwi pacjenta, a następnie jej odwirowanie i uzyskanie wyizolowanej fibryny bogatopłytkowej.

Dzięki tej technologii uzyskiwane jest PRF składające się z bogatej mieszanki substancji aktywnych, takich jak np. komórki macierzyste, czynniki wzrostu czy leukocyty.

Fibryna bogatopłytkowa – efekty zabiegów

W porównaniu do efektów osiąganych przy zabiegach z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, efekty zabiegów z wykorzystaniem PFR pojawiają się stopniowo i utrzymują przez dłuższy czas. Najczęściej zaleca się wykonanie kilku serii zabiegów w odstępach czasu zalecanych przez lekarza.

Podana substancja stymuluję skórę do regeneracji i między innymi wzmożonej produkcji kolagenu. Jednak skóra potrzebuje czasu na odpowiedź i reakcję. Pierwsze efekty powinny pojawić się w okresie około 14 dni od zabiegu.

Fibryna bogatopłytkowa - efekty przed i po zabieguSkóra stopniowo staje się bardziej ujędrniona, wygląda młodziej, jej koloryt wyrównuje się, a zmarszczki i blizny ulegają spłyceniu. Po przeprowadzeniu kuracji zaleca się powtarzanie zabiegów 1-2 razy w roku, w zależności od stanu i kondycji skóry oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Czym różni się fibryna bogatopłytkowa od osocza bogatopłytkowego?

Zarówno zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jak i PFR mają podobne działanie i efekty. Oba preparaty zawdzięczają swoje właściwości dużej zawartości płytek krwi i składników aktywnych.

Istnieje jednak kilka istotnych różnic pomiędzy obiema substancjami. Do pierwszej z nich należy stężenie substancji aktywnych – PFR charakteryzuje się wyższym stężeniem komórek macierzystych i czynników wzrostu oraz wyższym poziomem zawartości leukocytów.

Kolejną z różnic jest konsystencja podawanego preparatu. W przypadku pobierania próbki osocza bogatopłytkowego do krwi dodawany jest środek przeciwkrzepliwy, tak żeby uzyskać rozwarstwienie się krwi na poszczególne składniki. W przypadku I-PFR nie podaje się środka przeciwkrzepliwego, a w efekcie otrzymuje się gęsty preparat o konsystencji żelu.

Żelowa postać Platelet Rich Fibrin skutkuje dłuższym i stopniowym uwalnianiem zawartych w preparacie składników aktywnych. Oznacza to, że efekty zabiegu widoczne są z większym opóźnieniem, jednak oddziałują na komórki przez dłuższy czas, stymulując je do długotrwałych procesów autoregeneracji.

Konsystencja fibryny może okazać się jednak jej defektem. Płynna forma osocza daje swobodny wybór w zakresie miejsca i głębokości aplikacji. Zatem osocze może zostać wstrzyknięte płycej lub głębiej. Zaś PFR ze względu na żelową konsystencję musi zostać podane głębiej. W związku z tym nie jest w stanie zastąpić osocza w każdej sytuacji.

Idealnie sprawdzi się jednak w tych miejscach, w których znajdują się grubsze warstwy skóry i tkanek podskórnych, np. policzki czy dolina łez. Będzie zaś niewskazana w okolicach, w których skóra jest cienka, np. dolna powieka, gdyż może spowodować powstanie wałeczków czy nienaturalnych zgrubień.

Komu polecamy zabiegi z wykorzystaniem PFR?

Injectable Platelet Rich Fibrin rekomenduje się osobom, które chcą:

  • Poprawić wygląd skóry twarzy, dekoltu czy dłoni.
  • Wspomóc procesy rewitalizacji skóry i opóźnić naturalne procesy starzenia się.
  • Zmniejszyć lub zlikwidować cienie pod oczami.
  • Poprawić owal twarzy.
  • Nawilżyć skórę i przywrócić jej napięcie i elastyczność.
  • Zmniejszyć lub zlikwidować zmarszczki i bruzdy.
  • Zredukować blizny potrądzikowe i przebarwienia.
  • Wspomóc regenerację skóry po zabiegach dermatologicznych i operacjach.
  • Leczyć łysienie (stymuluje włosy do wzrostu oraz ogranicza ich nadmierne wypadanie).

Fibryna bogatopłytkowa - cena zabiegów

Cena zabiegu zależy od lokalizacji i powierzchni skóry mającej zostać poddanej terapii. Dokładny koszt ustalany jest każdorazowo podczas konsultacji z lekarzem.

  • Cena zabiegu z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej:
    od 700 zł

Fibryna bogatopłytkowa, podobnie jak osocze bogatopłytkowe, stanowi idealne rozwiązanie dla osób szukających naturalnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, bądź istnieje u nich ryzyko wystąpienia alergii np. na botoks.

Proces pozyskiwania PFR - odwirowanie i uzyskanie wyizolowanego I-PFR
Przebieg i rekonwalescencja po zabiegach z użyciem Platelet-Rich Fibrin

Co do zasady nie istnieją szczególne wytyczne pomagające przygotować się do tego rodzaju terapii. Niektóre leki rozrzedzające krew mogą stanowić przeciwwskazanie, dlatego w przypadku przyjmowania takich substancji należy skonsultować się wcześniej z lekarzem mającym przeprowadzić zabieg w celu omówienia postępowania. Dobrą praktykę stanowi także zadbanie o odpowiednie nawodnienie i przyjmowanie sporej ilości płynów na kilka dni przed planowanym zabiegiem – ułatwia to pobranie krwi.

Każdy zabieg poprzedza rozmowa i kwalifikacja z lekarzem wykonującym terapię. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, lekarz pobiera niewielką ilość krwi żylnej pacjenta,a następnie umieszcza próbówkę w specjalnej maszynie w celu jej odwirowania. W ten sposób zostaje pozyskana fibryna PFR.

Proces ten zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Następnie lekarz znieczula obszar mający zostać poddany zabiegowi za pomocą specjalnej maści z substancjami znieczulającymi, takimi jak np. lignokaina, a następnie przechodzi do ostrzykiwania wybranej partii ciała cienką igłą.

Czas trwania procedury to około 30 minut. W zależności od typu problemu może okazać się konieczne wykonanie kilku serii zabiegów w odstępach kilkutygodniowych (optymalny plan leczenia ułoży lekarz wykonujący zabieg w porozumieniu z pacjentem). Bezpośrednio po zabiegu na skórze mogą być widoczne drobne ślady nakłuć, zaczerwienienia i zasinienia. Powinny one stopniowo zanikać w ciągu 48h-72h.

Dla uzyskania jak najlepszych efektów w ciągu kilku dni od zabiegu zaleca się unikanie nadmiernych temperatur (tj. korzystania z sauny czy gorących kąpieli) oraz ograniczenie ekspozycji na promieniowanie UV (zarówno sztuczne, jak i naturalne).

W pierwszych dobach odradza się również mechanicznego podrażniania skóry poddanej zabiegowi poprzez np. wykonywanie peelingów skóry. Wszelkich wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry udzieli lekarz wykonujący zabieg.

Przeciwwskazania do zabiegów wykorzystujących PFR

Fibryna bogatopłytkowa jest w pełni naturalną i bezpieczną substancją, dlatego mogą ją stosować nawet przez osoby o tendencjach alergicznych. Jednak istnieją sytuacje, w których odradzamy wykonywanie takich zabiegów.

Kuracje z wykorzystaniem Platelet Rich Fibrin mogą okazać się niewskazane w przypadku:

  • kłopotów z krzepliwością krwi,
  • chorób krwi i części nowotworów,
  • zakażeń i infekcji w miejscu, które ma być poddane zabiegowi,
  • ciąży i karmienia piersią.

Przed każdym zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu kwalifikacji, podczas której specjalista upewni się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania planowanej procedury.

Centrum Medyczne OmniSan

Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym.

— Arthur Schopenhauer

Specjaliści wykonujący zabieg PFR