Biopsja gruboigłowa piersi (określana też jako oligobiopsja) jest jednym z niezbędnych elementów procesu diagnostycznego wykrytych zmian podejrzanych o charakter nowotworowy. Umożliwia ona wykluczenie lub rozpoznanie nowotworu piersi oraz określenie jego typu i zaawansowania.
Oligobiopsja – przygotowanie
Nie wymaga się specjalnego przygotowania do wykonania biopsji gruboigłowej. Warto jednak pamiętać o dwóch elementach usprawniających badanie: należy ubrać się wygodnie, tak, aby mieć możliwość rozebrania się od pasa w górę oraz pamiętać o zabraniu ze sobą wcześniejszych badań obrazowych (np. USG czy mammografia), opisów wizyt i konsultacji dotyczących badanej zmiany.
Ile trwa biopsja gruboigłowa i jaki jest jej przebieg?
Zabieg poprzedza konsultacja lekarska, podczas której lekarz dokonuje kwalifikacji do zabiegu. Uwzględnia ewentualne przeciwwskazania oraz omawia z pacjentem jego oczekiwania i wątpliwości. Lekarz może zlecić wykonanie badań krwi oraz dać pacjentowi specjalne zalecenia – np. konieczność odstawienia części przyjmowanych leków.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia, a następnie pod kontrolą USG pobiera się materiał biologiczny z badanej zmiany za pomocą specjalnej igły biopsyjnej (Tru-Cut). Kluczowa dla pomyślności badania jest współpraca pacjenta z lekarzem wykonującym zabieg. Zaleca się, aby pacjent leżał swobodnie, stosunkowo nieruchomo i starał się spokojnie oraz powoli oddychać. Całe badanie trwa około 30 minut.
Biopsja gruboigłowa piersi – czy boli, ewentualne skutki uboczne i kiedy wynik?
Po wykonanym badaniu lekarz zabezpiecza pobrany materiał i przekazuje go do badania histopatologicznego. Jego wynik zazwyczaj otrzymuje się po około 2 tygodniach.
Wykonanie biopsji gruboigłowej może się wiązać z wystąpieniem skutków ubocznych w postaci np. niewielkiego bólu czy tkliwości w miejscu pobrania materiału. Zdarzają się również zasinienia i zaczerwienienia w tym obszarze. Zazwyczaj mijają one w ciągu kilku dni od badania. W przypadku nieustępujących objawów bądź pojawienia się wydzieliny ropnej niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem w celu wykluczenia zakażenia miejsca wkłucia.
Przeciwwskazania do wykonania biopsji piersiowej
Oligobiopsja jest powszechnie stosowanym i bardzo ważnym badaniem pozwalającym na ocenę zasadności oraz zaplanowanie leczenia onkologicznego.
Nieprawdą jest jakoby biopsja piersi mogła powodować rozsiew nowotworu czy zezłośliwienie badanej zmiany. Jest to bardzo szkodliwy mit, przez który część pacjentów rezygnuje z wykonania badania ratującego życie i zdrowie.
Komórki nowotworowe raka piersi
Istnieją jednak sytuacje, w których biopsja piersi może nie być zalecana, jak np.:
- kłopoty z krzepliwością krwi (należy skonsultować się z lekarzem mającym dokonywać zabiegu, który określi czy i na jaki okres czasu należy odstawić leki przeciwkrzepliwe),
- skaza krwotoczna,
- obecność zmian chorobowych w obrębie piersi, dekoltu, pach (zmiany ropne, bakteryjne, grzybicze etc.).
Każdorazowo lekarz wykonujący zabieg upewnia się, że nie ma do niego przeciwwskazań.
Na zabieg możesz zapisać się telefonicznie 690 548 826 lub wysyłając do nas wiadomość e-mailową rejestracja@omnisan.pl.