Właściwa terapia należy do jednego z najważniejszych elementów wspierających powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania po przebytym udarze. Rehabilitacja po udarze ma za zadanie przywrócić zarówno sprawność fizyczną, psychiczną, jak i społeczną. Jednak na proces rekonwalescencji składa się z wiele różnych czynników i – żeby okazał się on skuteczny – należy dostosować go do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia konkretnej osoby.
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na czym polega rehabilitacja poudarowa, a jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich znalazł się w takiej sytuacji, to śmiało napisz do nas lub zadzwoń w celu ustaleniu najlepszej możliwej do realizacji terapii.
Rehabilitacja po udarze – cele
Jakie cele realizuje omawiany sposób terapii? Sprawdź:
- Odzyskiwanie sprawności ruchowej – wzrost siły, koordynacji i równowagi.
- Polepszenie funkcji poznawczych – pamięci, uwagi, zdolności rozwiązywania problemów i orientacji przestrzennej.
- Poprawa mowy, czytania i pisania.
- Przygotowanie do powrotu do pracy i codziennego życia.
- Zapobieganie nawrotom.
- Wsparcie psychologiczne.
Rehabilitacja po udarze stanowi długi proces wymagający pełnego zaangażowania pacjenta. Właściwie zaplanowana, a następnie zrealizowana terapia w bardzo wysokim stopniu zwiększa szanse osoby dotkniętej udarem na poprawę jakości życia i powrót do normalnego codziennego funkcjonowania.
Kiedy rozpocząć rehabilitację po udarze?
Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji poudarowej ma duże znaczenie dla zdrowia pacjenta. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większe prawdopodobieństwo pozytywnych efektów i szansa na powrót do zdrowia.
Rehabilitację należy zacząć jak najszybciej, nawet już w ciągu 24 – 48 godzin od wystąpienia udaru. Pod warunkiem oczywiście, że stan zdrowia pacjenta na to pozwala. Pierwsze ćwiczenia mogą obejmować dosyć proste ćwiczenia, których zadaniem jest powstrzymanie przykurczów mięśni i zakrzepów. Wspomagają także krążenie krwi. Oczywiście wszystko powinno się odbywać pod okiem specjalistów – lekarzy i fizjoterapeutów.
Korzyści z szybkiego wdrożenia rehabilitacji poudarowej
Szybkie zastosowanie rehabilitacji poudarowej zwiększa szanse na poprawę sprawności ruchowej, co pozwala samodzielnie się poruszać i wykonywać codzienne czynności. Terapia zapobiega powikłaniom, takim jak przykurcze mięśni, zakrzepy, odleżyny czy infekcje płuc, a ćwiczenia fizyczne dobrze działają na układ krążenia i oddechowy. Ma także pozytywny wpływ na stan psychiczny pacjenta, ponieważ daje poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i nadzieję na jego poprawę, co z kolei motywuje do dalszej pracy z terapeutami. Rehabilitacja poudarowa skraca czas przebywania w szpitalu i zwiększa szanse na powrót do pracy oraz swoich obowiązków zawodowych. Dodatkowo, prowadzi do poprawy ogólnej jakości życia pacjenta dzięki poprawie funkcji fizycznych i poznawczych oraz redukcji powikłań.
Rodzaje rehabilitacji po udarze
Rehabilitacja po udarze stanowi proces, na który może składać się wiele elementów obejmujących różnorodne terapie mających za zadanie przywrócenie sprawności fizycznej oraz psychicznej pacjenta. Wśród nich możemy wyróżnić:
Terapia ruchowa
Ten rodzaj terapii ma na celu przywrócenie ruchomości, siły i koordynacji ciała. Ćwiczenia ruchowe pomagają odbudować siłę mięśni, poprawiają zakresu ruchu i zwiększają ogólną sprawność fizyczną. Zwykle możemy wśród nich wyróżnić ćwiczenia na macie, na siłowni, a także w wodzie (hydroterapia). Terapia manualna z kolei polega na ręcznym manipulowaniu mięśniami i stawami pacjenta, aby poprawić ich funkcjonowanie, zmniejszyć ból i zwiększyć zakres ruchu. Natomiast trening równowagi i koordynacji poprawia stabilność i koordynację.
Terapia logopedyczna
W efekcie przejścia udaru może dojść do zaburzenia mowy pacjenta. Zajęcia z logopedą pomagają poprawić zdolność wymowy i codziennej komunikacji osoby dotkniętej udarem.
Praca logopedy polega na poprawie artykulacji, płynności mowy i intonacji poprzez ćwiczenia, na przykład typu: powtarzanie słów, tworzenie zdań i praktyka rozmowy. Podejmowane ćwiczenia mają na celu polepszenie umiejętności czytania, pisania oraz rozumienia mowy.
Terapia neuropsychologiczna (neurorehabilitacja)
Do zadań terapii neuropsychologicznej należy przywracanie zaburzonych po udarze funkcji poznawczych. Neurorehabilitacja obejmuje terapię poznawczą zawierającą ćwiczenia poprawiające pamięć, uwagę oraz zdolność rozwiązywania problemów, a także inne funkcje poznawcze. Cele zdrowotne osiągane są poprzez różne techniki, takie jak ćwiczenia pamięciowe, gry umysłowe czy trening komputerowy. W ramach technik pamięciowych pacjent uczy się metod pomagających w codziennym funkcjonowaniu, takich jak robienie notatek, stosowanie kalendarza czy różnych sposobów na zapamiętywanie.
Terapia zajęciowa
Ten rodzaj terapii polega na przywracaniu umiejętności, których pacjent potrzebuje do realizowania codziennych czynności. Terapeuta aktywizuje pacjenta poprzez szereg rozmaitych ćwiczeń, które wspierają aktywność fizyczną, samopoczucie, jak i sprawność intelektualną.
Podczas wykonywania ćwiczeń terapii zajęciowej osoby dotknięte udarem uczą się w jaki sposób samodzielnie wykonywać codzienne czynności, takie jak ubieranie się, jedzenie, z zakresu higieny osobistej czy po prostu zajmowania się domem.
W zakres podejmowanych działań wchodzi także adaptacja środowiskowa, podczas której należy dostosować otoczenie, w którym przebywa pacjent tak, żeby było ono bardziej bezpieczne i przyjazne. Przykładowe udogodnienia to instalacja poręczy w odpowiednich miejscach, przemeblowanie mające na celu ułatwienie poruszania się po mieszkaniu czy nawet instalacja specjalistycznych urządzeń.
Rehabilitacja społeczna
Zadaniem rehabilitacji społecznej jest zintegrowanie pacjenta ze społecznością i poprawienie jego funkcjonowania w najbliższym otoczeniu. Trening umiejętności społecznych uczy w jaki sposób utrzymywać relacje z innymi ludźmi, a także radzić sobie w różnych sytuacjach towarzyskich.
Nowoczesne metody i technologie w rehabilitacji poudarowej
Najnowsze rozwiązania techniczne wspierają tradycyjne metody terapii, proponując innowacyjne i skuteczne narzędzia, wśród których można między innymi wymienić:
- Urządzenia robotyczne do rehabilitacji pomagają wykonywać określone ćwiczenia ruchowe przez pacjentów. Umożliwiają na wykonywanie ruchów w sposób precyzyjny i powtarzalny, co bardzo pomaga w koordynacji ruchowej i odbudowie określonych partii mięśni.
- Terapia VR (wirtualna rzeczywistość) niezwykle mocno angażuje pacjentów w wirtualne środowisko, które stymulują codzienne czynności i ćwiczenia.
- Rehabilitacja online, czyli zdalne sesje rehabilitacyjne pozwalają na dostęp do terapii bez konieczności wychodzenia z domu. Takie rozwiązanie bardzo pomaga osobom z ograniczoną mobilnością.
Indywidualny plan rehabilitacji poudarowej
Udar może dotknąć pacjenta w bardzo różnym stopniu. Dlatego indywidualny plan terapii stanowi podstawę skutecznej rehabilitacji poudarowej, bo po prostu bierze pod uwagę unikalne potrzeby i cele indywidualny stan osoby dotkniętej tą chorobą.
I tak, specjalista ocenia stan zdrowia pacjenta, jego zdolności motoryczne i potrzeby. Powstały w ten sposób plan rehabilitacji zostaje dostosowywany do wymagań danej osoby i na bieżąco korygowany w miarę zmieniających się potrzeb. Regularne monitorowanie postępów pozwala na wprowadzanie niezbędnych modyfikacji. Warto pamiętać, że rodzina i bliscy mają bardzo ważną rolę do odegrania w procesie powrotu do zdrowia. Poza praktyczną codzienną pomocą we wszystkich aktywnościach, wspierają go także emocjonalnie.
Co wyróżnia standardową rehabilitację po udarze mózgu od rehabilitacji prowadzonej w Centrum Medycznym Omnisan we Wrocławiu?
Tak jak zostało to wspomniane wcześniej, udar może prowadzić do znaczących zaburzeń ruchowych u pacjenta oraz powodować u niego trudności z poruszaniem się czy utrzymaniem równowagi. Z tego powodu wielu chorych wspomaga się podczas codziennych czynności kulami, laskami czy specjalnymi chodzikami.
Nowoczesna rehabilitacja po udarze powinna zostać wsparta przez odpowiednie narzędzia zapewniające choremu bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń. Jednym z takich narzędzi jest szyna sufitowa. Jest to mechanizm bazujący na systemie szyn przyczepionych do sufitu składających się z jeżdżących rolek oraz uprzęży, do których przypięty jest pacjent.
Specjalna szyna sufitowa w OmniSan do rehabilitacji poudarowej
Szyna sufitowa służy zwłaszcza do odzyskania prawidłowej postawy ciała oraz poprawy wzorca chodu u pacjenta. Zastosowany przy rehabilitacji system podwieszenia stabilizuje ciało pacjenta, umożliwiając mu poruszanie się bez ryzyka upadku. Zapewnia samym bezpieczne i kontrolowane warunki do wykonywania wskazanych przez fizjoterapeutę ćwiczeń.
W rehabilitacji wzorca chodu szyna ta pozwala na odciążenie pacjenta od jego wyjściowej masy ciała, a przez to ułatwia wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu zwiększa ich efektywność i precyzję. Przy zastosowaniu szyny sufitowej fizjoterapeuta pracujący z pacjentem jest w stanie regulować odciążenie, zwiększając je stopniowo w zależności od efektów pracy osiąganych przez pacjenta. Zastosowanie szyny w procesie terapeutycznym umożliwia stopniowe i systematyczne budowanie siły i wytrzymałości mięśniowej.
Do kolejnych z niekwestionowanych zalet rehabilitacji przy wykorzystaniu szyny sufitowej należy zapewnienie pacjentowi bezpieczeństwa – zarówno tego fizycznego, jak i bezpieczeństwa psychicznego.
Dzięki podpięciu pacjenta do uprzęży zainstalowanej na szynie przyczepionej do sufitu możliwe jest pełne zabezpieczenie pacjenta podczas wykonywanych ćwiczeń i zmniejszenie ryzyka upadków. Z tego względu sesje ćwiczeń stają się bardziej intensywne i efektywne.
Z naszego doświadczenia wynika, że ćwiczenia przy użyciu szyny sufitowej mają ogromny wpływ na psychologiczny aspekt rehabilitacji. Przypięcie do uprzęży daje pacjentowi pewność siebie i spokój, które są nieocenione w procesie rehabilitacji i prób powrotu do zdrowia. Pacjenci wykonują ćwiczenia z większym zdecydowaniem, są bardziej zaangażowani i zmotywowani dzięki likwidacji strachu przed upadkiem.
Wykorzystanie szyny sufitowej w ćwiczeniach rehabilitacyjnych nie jest elementem niezbędnym do przywrócenia sprawności po udarze. Natomiast użycie tego nowoczesnego narzędzia jest w stanie znacząco przyspieszyć i zwiększyć efektywność wykonywanych ćwiczeń. Szyna sufitowa zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz wspiera go w walce o prawidłowe wykonywanie ćwiczeń poprzez „redukcję” jego masy ciała. Rehabilitacja wzorcu chodu przy użyciu szyny sufitowej jest jednym z wielu elementów wspierających pacjenta w walce o odzyskanie sprawności.
Dodatkowo w Centrum Medycznym Omnisan umożliwiamy ułatwienie transportu pacjenta na sesje fizjoterapeutyczne poprzez możliwość wjazdu do podziemnego garażu, z którego pacjent wjedzie windą prosto do naszego Centrum (możliwość ta dostępna jest po wcześniejszym umówieniu i zgłoszeniu takiej potrzeby).
Rehabilitacja poudarowa to wiele różnych terapii
Rehabilitacja po udarze obejmuje szeroki zakres terapii, których łączne wdrożenie pomaga pacjentowi odzyskać sprawność i poprawić jakość życia. Każdy rodzaj wdrożonej terapii jest ważny i spełnia określoną rolę w procesie powrotu do zdrowia. Jeśli Ty lub bliska Tobie osoba przeszła udar i boryka się z problemami zdrowotnymi, to pamiętaj, że nasze centrum medyczne specjalizuje się w rehabilitacji i posiada zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy pomogą w powrocie do zdrowia i normalnego życia.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich wymaga rehabilitacji po udarze, to umów się na konsultacje z fizjoterapeutami z OmniSam. Napisz: biuro@omnisan.pl lub zadzwoń: 690 548 826 !