Trening medyczny (inaczej terapeutyczny lub rehabilitacyjny) stanowi holistyczną formę aktywności fizycznej przeznaczoną dla osób z już istniejącymi problemami zdrowotnymi lub chcących zadbać o profilaktykę. Ma na celu poprawę sprawności i regenerację organizmu poprzez ćwiczenia wzmacniające, rozciągające i stabilizujące.
Dostosowany jest do indywidualnych potrzeb osób z problemami zdrowotnymi lub bólowymi, aby poprawić ich sprawność i wspierać regenerację organizmu. Prowadzony jest przez specjalistę, który dobiera odpowiednie metody, minimalizując ryzyko kontuzji.
Jak przebiega terapia z wykorzystaniem treningu rehabilitacyjnego?
Terapia z wykorzystaniem treningu rehabilitacyjnego rozpoczyna się od diagnozy i analizy stanu zdrowia pacjenta. Inaczej mówiąc, nasz specjalista przeprowadza wywiad medyczny oraz omawia z pacjentem jego styl życia, dolegliwości, oczekiwania i cele.
Następnie trener medyczny układa odpowiedni plan treningowy oraz zalecenia.
Kolejny krok to wykonywane pod okiem trenera zajęcia fizyczne obejmujące ćwiczenia z grupy wzmacniających, stabilizujących, wydolnościowych. W przypadku zaistnienia takiej potrzeby trener medyczny może stosować techniki manualne bądź masaże z zakresu fizjoterapii dla lepszych efektów treningu.
Efekty treningów medycznych
Taki rodzaj treningu charakteryzuje się niskim ryzykiem kontuzji czy skutków ubocznych. W przypadku właściwie prowadzonych sesji już po kilku zajęciach pacjenci obserwują u siebie:
- poprawę ogólnej kondycji fizycznej,
- zwiększenie siły mięśniowej i elastyczności ciała,
- poprawę zakresu ruchu w stawach,
- poprawę równowagi oraz koordynacji,
- zmniejszenie lub zanik dolegliwości bólowych,
- redukcję masy ciała (przy wdrożeniu odpowiednich nawyków żywieniowych),
- lepsze samopoczucie psychiczne.