Problem defektu estetycznego, jaki stanowią obrzęki pod oczami dotyka wiele osób niezależnie od płci oraz wieku. Opuchnięte oczy, kojarzone najczęściej z konsekwencją nieprzespanej nocy, mogą również świadczyć o problemach zdrowotnych. W artykule tym przeanalizujemy czym są worki pod oczami, jakie są przyczyny ich powstawania oraz przedstawimy sposoby na ich zlikwidowanie lub redukcję.
Czym są obrzęki pod oczami?
Cienie pod oczami stanowią rodzaj obrzęku czy opuchlizny zlokalizowanych w obrębie dolnych powiek. Charakterystyczne dla nich zgrubienia i wypukłości, spowodowane nagromadzeniem się płynów powodują opuchnięte oczy i nadają twarzy zmęczony i nieświeży wygląd. Wszelkie zmiany w okolicy oczu należą do wyjątkowo widocznych ze względu na cienką i wrażliwą skórę tych stref.
Opuchnięte oczy – przyczyny powstawania
Określenie przyczyny ich powstawania jest fundamentalne dla zlikwidowania podpuchniętych oczu. Bez odnalezienia źródła tego problemu nie będzie możliwe znalezienie rozwiązania. Tendencja do powstawania tego rodzaju cieni pod oczami może wynikać z czynników wewnętrznych albo zewnętrznych.
1. STARZENIE SIĘ SKÓRY
Najczęstszą przyczyną opuchniętych oczu jest upływ czasu i związane z nim starzenie się skóry. Wraz z wiekiem obniża się poziom produkcji kolagenu i elastyny, a jednocześnie dochodzi do osłabienia mięśni podtrzymujących powieki. Skutkuje to utratą przez skórę jej pierwotnej elastyczności i gęstości.
2. STYL ŻYCIA
Ogromny wpływ ma również styl życia. Do wrogów młodego i zrelaksowanego spojrzenia należą nieodpowiednia ilość snu oraz zmęczenie będące efektem niehigienicznego stylu życia. Przemęczenie organizmu sprawia, że zmniejsza się przepływ krwi, przez co tkanki wokół oczu są gorzej odżywione. Na skutek tego skóra tej okolicy staje się blada, a opuchlizna jeszcze bardziej widoczna.
Do sprzymierzeńców zdrowego spojrzenia nie możemy również zaliczyć wysokiego poziomu stresu. Oddziałuje on na funkcjonowanie całego organizmu człowieka. Wysoki poziom hormonu stresu – kortyzolu prowadzi do zaburzeń regulacji płynów w organizmie, a to z kolei przyczynia się do powstawania obrzęków wokół oczu.
Wśród kolejnych złych nawyków pogarszających wygląd skóry wokół oczu należy wymienić palenie papierosów. Regularne palenie (również podgrzewanie czy waporyzacja) tytoniu nie tylko negatywnie wpływa na ukrwienie tkanek, ale także zmniejsza zdolności organizmu do produkcji kolagenu, co skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry.
3. PROBLEMY ZDROWOTNE
Pojawienie się opuchniętych oczu może okazać się oznaką pojawiających się problemów zdrowotnych. Obrzęki powstające pod dolnymi powiekami mogą stanowić efekt reakcji alergicznej na pyłki, kurz, sierść zwierząt bądź uczulenia na niektóre składniki kosmetyków. Występująca w przypadku reakcji alergicznej nadprodukcja histaminy doprowadza do powstania niechcianych obrzęków.
Inna przyczyna takiego stanu skóry na twarzy to zatrzymanie wody w organizmie. Samo nagromadzenie płynów w ciele może powstawać w wyniku bardzo wielu czynników. Najczęściej retencja wody powstaje na skutek długotrwałego stosowania diety bogatej w sól, nadmiernego spożywania alkoholu bądź problemów hormonalnych, które będą wymagały szerszej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
4. GENETYKA
Niestety, nawet pomimo braku problemów zdrowotnych oraz wdrożenia odpowiedniego stylu życia niektóre osoby mogą okazać bardziej podatne na powstawanie obrzęków pod oczami. Odpowiada za to ich uwarunkowanie genetyczne. W przypadku, gdy taka skłonność jest rodzinna, problem ten może pojawić się już w młodym wieku i być trudniejszy do zlikwidowania.
Jak skutecznie zlikwidować obrzęki pod oczami?
Problem zlikwidowania obrzęków pod oczami nie jest prosty do rozwiązania. Dolegliwość ta ma skłonność do nawracania. Istnieje jednak szereg skutecznych metod, które pomagają w walce ze zmniejszeniem lub wyeliminowaniem opuchlizny okolic oczu.
Strategii radzenia sobie z tą niedogodnością istnieje wiele, zaczynając od stosowania domowych metod, poprzez wspomaganie się odpowiednimi kosmetykami, kończąc na profesjonalnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.
1. Zmiana stylu życia
Żadna ze wskazanych poniżej metod nie okaże się skuteczna, jeżeli nie będzie jej towarzyszyła zmiana stylu życia oraz kompleksowe zadbanie o stan zdrowia. Przede wszystkim należy wykluczyć medyczne podłoże powstawania podpuchniętych oczu.
W tym celu należy skonsultować się z lekarzem internistą i wykonać zlecone przez niego badania krwi obejmujące zarówno parametry podstawowe, takie jak morfologia czy elektrolity, jak i poziom hormonów we krwi. Koniecznie należy przyjrzeć się swojemu stylowi życia i codziennym nawykom.
Zaleca się regularny sen trwający od 7 do 9 godzin na dobę. Warto także zadbać o jakość snu poprzez eliminację niebieskiego światła, np. ze smartfonów na minimum 2 godziny przed snem, spanie w czystej i wywietrzonej pościeli, w optymalnej temperaturze, nie wyższej niż 21 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wygodnej, lekko uniesionej poduszki, która sprawi, że płyny nie będą gromadzić się w okolicy oczu.
Kluczem do eliminacji opuchniętych oczu może być unikanie nadmiaru soli w diecie oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów (najlepiej czystej wody mineralnej). Zaleca się spożywanie około 2-2,5 l płynów na dobę.
Warto także przyjrzeć się swojej diecie i zadbać o jej różnorodność. Najlepiej, żeby obfitowała ona w owoce, warzywa i dobrej jakości białko. Należy wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych, bogatych w sól i cukier oraz tłuszcze trans. Wartościowym elementem zadbania o swój stan zdrowia jest konsultacja dietetyczna, podczas której specjalista przeanalizuje objawy, styl życia oraz wyniki krwi i pomoże ułożyć dietę oraz zaleci odpowiednią suplementację, np. fundamentalnych dla zdrowej skóry kwasów omega 3 i 6.
Bezwzględny zaleceniem w walce z workami pod oczami jest ograniczenie do minimum, a najlepiej wyeliminowanie całkiem spożycia alkoholu oraz papierosów. Pomoże to nie tylko zmniejszyć powstające obrzęki, ale poprawi ogólną kondycję skóry.
2. Domowe sposoby na opuchnięte oczy
W przypadku, gdy sama zmiana stylu życia nie wystarczy do zmniejszenia dolegliwości warto skorzystać z szeregu domowych sposobów na ich eliminację. Sprawdzą się one w przypadku łagodnych obrzęków pod oczami.
Jednym z przykładów domowych sposobów walki jest stosowanie kompresów z zimnej wody lub lodu. Idealnie sprawdzają się do tego specjalne żelowe maski na oczy, schłodzone łyżeczki, ale najzwyklejsze chłodne okłady z lodem również przyniosą oczekiwany rezultat. Pod wpływem zimna dochodzi do obkurczenia się naczyń krwionośnych, a to pomaga zmniejszyć powstającą pod oczami opuchliznę.
Dodatkowo warto wykonywać okłady ze schłodzonych plastrów zielonego ogórka. Zabieg ten nie tylko działa chłodząco, ale ze względu na właściwości kojące i nawilżające ogórka pomga odżywić i odświeżyć skórę wokół oczu. Bardzo dobrze sprawdzą się też okłady z torebek herbaty. Zawarte w herbacie taniny i kofeina poprawiają krążenie krwi wokół oczu, tym samym zmniejszając obrzęk pod oczami.
Do wieczornej rutyny pielęgnacyjnej można dołączyć stosowanie oleju kokosowego oraz migdałowego. Witaminy i antyoksydanty w nich zawarte wspomogą regenerację skóry i poprawią poziom jej nawilżenia. Przy okazji wmasowywania olejków w skórę okolic oczu warto wykonać delikatny masaż, który pomoże spłycić zmarszczki i wspomoże drenaż limfatyczny okolic oczu.
3. Kosmetyki na podpuchnięte oczy
W drogeriach i aptekach znajdziesz bardzo wiele produktów przeznaczonych do walki z opuchniętymi powiekami. Najlepsze efekty daje indywidualnie dobrana rutyna pielęgnacyjna skóry twarzy ułożona przez specjalistę: kosmetologa czy dermatologa specjalizującego się w pielęgnacji skóry twarzy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne ułożenie planu pielęgnacyjnego, warto szukać preparatów zawierających składniki takie jak:
- kofeina (stymuluje krążenie krwi przez co zmniejsza obrzęki i cienie pod oczami),
- retinol (wspomaga regenerację skóry, pobudza ją do większej produkcji kolagenu),
- witaminy C i E (posiadają właściwości antyoksydacyjne dzięki czemu poprawiają kondycję skóry i jej odnowę),
- kwas hialuronowy (nawilża i wygładza skórę tym samym redukując widoczność opuchlizny pod oczami).
4. Profesjonalne zabiegi estetyczne
W wielu przypadkach domowe sposoby mogą okazać się nie wystarczające do walki z zaawansowanymi lub nawracającymi obrzękami pod oczami. Szczególne trudności powodują opuchlizny powstałe na skutek starzenia się skóry twarzy. Warto wtedy rozważyć zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne, które oferują długotrwałe rezultaty. Należą do nich:
Zabiegi laserowe
Zastosowanie lasera frakcyjnego lub IPL pomaga pacjentom poprawić strukturę i koloryt skóry. Dodatkowo na skutek mikrouszkodzeń skóry dochodzi do uaktywnienia zdolności regeneracyjnych organizmu – w tym do zwiększonej produkcji kolagenu. Wygładzenie, ujędrnienie i poprawienie kolorytu skóry będące następstwami zabiegu laserowego sprawi, że obrzęki pod oczami nie będą widoczne w takim stopniu w jakim były przed zabiegiem.
Do kolejnego polecanego zabiegu zaliczamy mezoterapię. Zabieg ten polega na podskórnej aplikacji substancji odżywczych, które poprawiają mikrokrążenie, nawilżają skórę i wspomagają jej regenerację. Taka terapia przynosi bardzo dobre efekty w walce z opuchlizną pod oczami.
Wśród kolejnych skutecznych metod należy wymienić iniekcje z kwasu hialuronowego, którego zadaniem jest wypełnienie zapadniętych okolic oczu, a tym samym zredukowanie widoczności cieni pod oczami.
Do najbardziej inwazyjnego, ale jednocześnie najbardziej skutecznego zabiegu należy blefaroplastyka. Tzw. plastyka powiek to zabieg chirurgiczny polegający na korekcji powiek. Dzięki zastosowanej tam technice usuwania nadmiaru skóry i tłuszczu z okolic oczu dochodzi do napięcia skóry okolic oczu, zredukowania zmarszczek i opuchniętych oczu. Zabieg ten w większości przypadków daje trwałe efekty.
Sposobów na opuchnięte oczy jest wiele, ale najważniejsze to dbać o siebie
Tendencja do powstawania obrzęków pod oczami może stanowić wynik wielu różnych czynników – od zmęczenia, przez starzenie się, aż po problemy zdrowotne. Niezależnie od przyczyny ich powstawania, takie zmiany skóry na twarzy stanowią dla wielu osób źródło kompleksów i obniżonej samooceny.
Na szczęście istnieje wiele metod pomagających zredukować lub wyeliminować tę dolegliwość – od domowych sposobów, które łatwo wpleść w codzienną pielęgnację, po zaawansowane i nowoczesne zabiegi z zakresu dermatologii czy medycyny estetycznej. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb, przyczyny powstawania opuchlizny oraz indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej wyrafinowane zabiegi mogą nie odnieść pożądanego skutku bez regularnej i dopasowanej pielęgnacja skóry oraz zdrowego stylu życia.