Prowadząc centrum medyczne z rozwiniętym oddziałem fizjoterapii znamy wiele historii naszych pacjentów, których terapia zakończyła się powodzeniem, a nawet bardzo szybką poprawą stanu zdrowia osoby, która zgłosiła się do nas po pomoc. Poniżej historia Pani Ani*, u której pojawił się – częsty u kobiet po porodzie – problem z nietrzymaniem moczu. Przeczytaj i dowiedz się, w jaki sposób udało się zmniejszyć, a nawet wyeliminować tego rodzaju przypadłość dzięki skutecznej fizjoterapii uroginekologicznej.
Pierwsza konsultacja z fizjoterapeutką uroginekologiczną
Pani Ania zgłosiła się do naszego centrum, szukając pomocy w problemie związanym z podejrzeniem nietrzymania moczu w określonych sytuacjach. Zanim miałaby się decydować na bardziej inwazyjne metody rozwiązania problemu, jak zabieg czy operacja, postanowiła spróbować leczenia zachowawczego i fizjoterapii uroginekologicznej.
I tak, od jakiegoś czasu skarżyła się na uczucie wilgoci towarzyszące jej przez cały dzień oraz drobne wycieki moczu przy ćwiczeniach fizycznych, kichaniu, kaszlu bądź podnoszeniu ciężkich przedmiotów.
Wywiad na temat stanu zdrowia – trudny poród jako potencjalna przyczyna problemu
W celu postawienia właściwej diagnozy nasza specjalistka przeprowadziła z 30-kilkuletnią pacjentką szeroki wywiad dotyczący jej stanu zdrowia oraz stylu życia. I tak, okazało się, że:
- pani Ania przebyła jeden, ale bardzo trudny poród, który trwał kilkanaście godzin i zakończył się dopiero po cesarskim cięciu,
- ma nieprawidłowe nawyki związane z mikcją i wypróżnianiem, m.in. przyjmuje nieprawidłową pozycję, aktywnie prze w celu mikcji/defekacji.
- bardzo często udaje się do toalety „na zapas” pomimo braku parcia na mocz.
Badania w celu ustalenia oceny stanu mięśni dna miednicy
Następnie fizjoterapeutka uroginekologiczna przeprowadziła badanie przezpochwowe w celu oceny stanu mięśni dna miednicy. Okazało się, że badana potrafi wykonać napięcie mięśni dna miednicy oraz zna techniki oddechu przeponowego. Jednak ma problem z poprawną technicznie i świadomą pracą mięśni dna miednicy, zwłaszcza w obrębie rozluźniania tych mięśni.
Dla uzyskania lepszej diagnozy oraz zapoznania Pani Ani z właściwymi wzorcami napięcia i rozluźniania mięśni dna miednicy, fizjoterapeutka uroginekologiczna zrobiła badanie aparatem Phenix z użyciem Biofeedback.
Warto tutaj wspomnieć, że aparat Phenix pozwala osobie poddawanej badaniu wykonywać określone ćwiczenia, zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej czy stojącej. Poza tym badany widzi na ekranie monitora pracę swoich mięśni. To pozwala zrozumieć i stosunkowo szybko nauczyć się kiedy i jak aktywować określone grupy mięśni.
Wynik badania zaskoczył samą pacjentkę, gdyż okazało się, że przy pomocy zastosowanego urządzenia i dostępnych ćwiczeń potrafiła ona już teraz znacznie lepiej zrobić zarówno długie napięcia i rozluźnienia mięśni dna miednicy, jak i krótkie tzw. „skurczowe” spięcia dna miednicy. Dodatkowo dostępne na urządzeniu ćwiczenia uświadomiły jej, że jest w stanie wykonać dużo silniejsze spięcia dna miednicy, niż robiła to dotychczas, a tym samym udoskonalić technikę ćwiczenia tych grup mięśni.
Nieprawidłowe wzorce oddawania moczu
Fizjoterapeutkę zaniepokoiła również ilość oddawanych przez pacjentkę mikcji w ciągu dnia. W związku z czym poprosiła Panią Anię o kilkudniowe prowadzenie dzienniczka mikcji. W dzienniczku tym kobieta notowała godziny i ilości przyjmowanych płynów oraz objętość i godziny oddawanego moczu. Także wszelkie sytuacje związane z nietrzymaniem moczu bądź inne niepokojące objawy.
Analiza dzienniczka pozwoliła ustalić, że Pani Ania ma nieprawidłowe wzorce oddawania moczu. Zdecydowanie za często udaje się do toalety, nie odczuwając parcia bądź doświadczając tylko parcia minimalnego. Poza tym sytuacje nietrzymania moczu najczęściej występowały krótko po mikcji. A w związku z tym potwierdziła się teoria naszej specjalistki o tym, że odpowiedzialna za te sytuacje jest nieprawidłowa praca mięśni dna miednicy przy szybkich skurczach i rozluźnieniach.
Zalecenia dla Pani Ani to modyfikacja stylu życia oraz zmiany w sposobie korzystania z toalety
Zalecenia obejmowały głównie modyfikację stylu życia oraz wprowadzenie prawidłowych wzorców przy korzystaniu z toalety takich jak m.in.:
- korzystanie ze stołeczka przy defekacji,
- przyjęcie odpowiedniej postawy,
- oddawanie moczu z lekkim opóźnieniem po pierwszym parciu.
Ważną zmianę stanowiło oduczenie się chodzenia do toalety na zapas, przed wyjściem z domu. Dodatkowo Pani Ania dostała zalecenia do pracy nad utrzymaniem skurczu mięśni dna miednicy oraz szybkim skurczem i rozluźnianiem mięśni, z czym do tej pory miała największy problem.
Zaproponowaliśmy również techniki wizualizacyjne, do których początkowo była sceptycznie nastawiona, jednak już po kilku sesjach treningowych zauważyła u siebie większą świadomość i kontrolę pracy zarówno nad przeponą, jak i mięśniami dna miednicy.
Poprawa już po 3 tygodniach realizacji zaleceń fizjoterapeutki
Już po trzech tygodniach pracy nad właściwymi nawykami oraz regularnie wykonywanych ćwiczeniach Pani Ania zauważyła u siebie poprawę jakości życia oraz znaczące zmniejszenie występujących przypadków niekontrolowanego oddawania moczu.
Ponowne badanie aparatem Phenix (Biofeedback) także wykazało dużą poprawę w zakresie samoświadomości badanej oraz poprawę techniki wykonywania ćwiczeń mięśni dna miednicy.
Najpierw wypróbuj fizjoterapię!
Współczesna fizjoterapia opiera się na najnowszych zdobyczach techniki medycznej i na wielokrotnie powtarzanych i weryfikowanych badaniach. Z praktyki fizjoterapeutycznej specjalistów Centrum Medycznego OmniSan wynika, że wiele schorzeń, z pozoru bardzo trudnych od wyleczenia i kierowanych na zabiegi inwazyjne, udaje się zminimalizować bądź całkowicie wyleczyć dzięki skutecznej fizjoterapii.
Zapraszamy na konsultację! Może właśnie i Tobie będziemy w stanie pomóc, tak jak udało się nam to w przypadku Pani Ani? Sprawdź!
Napisz: biuro@omnisan.pl lub zadzwoń: 690 548 826, żeby umówić się na konsultacje!
* Ze względu na RODO dane osobowe zostały zmienione.