
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa objawia się mocnym bólem umiejscowiony w lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa i pośladka, który może promieniować poprzez tylne części uda i podudzia aż do stopy. Ten rodzaj bólu należy do niezwykle uciążliwych, ponieważ jest ostry, rwący, a osoba nim dotknięta może odczuwać mrowienie i drętwienie. W skrajnych przypadkach ból utrudnia chodzenie. Spotyka się również objawy neurologiczne takie jak, osłabienie mięśni, zaburzenia czucia czy opadanie stopy. Jako najczęstsze przyczyny rwy kulszowej wymienia się dyskopatię (przepuklina kręgosłupa), także zmiany zwyrodnieniowe czy przeciążenie kręgosłupa. Czy istnieje złoty środek na rwę kulszową? Tak – fizjoterapia!
Tak przynajmniej wynika z opisanego poniżej studium przypadku, gdzie fizjoterapeutka wyleczyła tę przypadłość dzięki zabiegom rehabilitacyjnym. Dowiedz się, jak wyleczyć rwę kulszową i przeczytaj nasz artykuł.
Przyczyny rwy kulszowej zaobserwowane w naszym centrum
W Centrum Medycznym OmniSan wierzymy, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Współpracujący z nami fizjoterapeuci pomagają Pacjentom w każdym wieku zadbać o ich dobre samopoczucie i sprawne ciało. Z każdym rokiem obserwujemy coraz większą grupę młodych osób zgłaszających się z już istniejącymi dolegliwościami bólowymi spowodowanymi najczęściej niską aktywnością fizyczną oraz siedzącym trybem życia. Właśnie w taki sposób naszą stałą Pacjentką została Pani Natalia, która – zadowolona, że znalazła złoty środek na rwę kulszową w postaci fizjoterapii – wraca regularnie. Twierdzi, że nie chce już dopuścić do sytuacji, w której dolegliwości bólowe wykluczają ją z codziennych obowiązków.
Objawy rwy kulszowej, czyli gdzie boli?
Trzydziestoletnia Pacjentka zgłosiła się do fizjoterapeutki CM OmniSan z nagłym i intensywnym bólem lewego pośladka. Ból ten promieniował po tylno-bocznej stronie kończyny, aż do kostki. Pani Natalia* zgłaszała również pojawiające się podczas chodzenia wrażenie osłabionej lewej stopy.
Dolegliwości bólowe były bardzo dotkliwe i nie ustępowały po zażyciu leków przeciwbólowych. Pacjentka zmagała się z nimi zarówno podczas leżenia i siedzenia, jak również podczas stania. Dodatkowo zaczęła odczuwać bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Dolegliwości nasilały się od kilku dni stopniowo uniemożliwiając normalne funkcjonowanie i wykonywanie obowiązków.
Badanie fizykalne podczas wizyty i diagnoza
Podobnie jak w każdym przypadku fizjoterapeutka zebrała dokładny wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia Pacjentki, jej stylu życia, chorób towarzyszących, tak żeby do problemu podejść całościowo. Następnie fizjoterapeutka przeprowadziła badanie manualne, w którym stwierdziła, że doszło do podrażnienia nerwu kulszowego, czyli tzw. rwy kulszowej, zwanej potocznie „korzonkami”.
Skuteczne sposoby na rwę kulszową
W celu jak najszybszej pomocy Pacjentce i uśmierzenia odczuwanego przez nią bólu fizjoterapeutka z naszeg1o centrum przeprowadziła terapię manualną (zestaw technik polegających na ugniataniu i manipulacji mięśniami oraz mobilizacji stawów) mającą na celu przede wszystkim rozluźnienie mięśnia pośladkowego średniego oraz mięśnia gruszkowatego. Poza tym Pacjentka opuściła gabinet z licznymi zaleceniami dotyczącymi postępowania w następujących dniach.
Przede wszystkim zalecono jej zwiększenie spożycia wody, stosowanie ciepłych okładów mających zadziałać rozluźniająco na mięśnie oraz przygotowano dla niej zestaw delikatnych ćwiczeń rozciągających.
Jaka pozycja do leżenia i spania przy rwie kulszowej?
Fizjoterapeutka wskazała również Pacjentce metody radzenia sobie z zaostrzeniem bólu – w fazie ostrej dolegliwości zalecono terapię ułożeniową polegającą na przyjęciu pozycji redukujących ból, np. na boku z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych czy np. na plecach z poduszkami ułożonymi pod kolanami.
Pacjentkę skierowano również na wizytę do ortopedy celem potwierdzenia diagnozy i wykluczenia innych dolegliwości zdrowotnych.
Złoty środek na rwę kulszową – fizjoterapia i aktywność fizyczna
Pacjentka wróciła na wizytę kontrolną po tygodniu. Podczas wizyty ortopedycznej lekarz potwierdził diagnozę rwy kulszowej. Pacjentka stosowała się sumiennie do zalecanych jej metod walki z dolegliwościami bólowymi i przyznała, że czuje się znacznie lepiej. Udało się wyeliminować ból towarzyszący jej przy leżeniu i staniu oraz chodzeniu.
W dalszym ciągu ból towarzyszył jej niestety podczas pracy w pozycji siedzącej. Dlatego fizjoterapeutka kontynuowała zabiegi z wykorzystaniem terapii manualnej mające na celu rozluźnienie mięśni w obrębie porażonego nerwu, a także przedstawiła, omówiła i pokazała ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz pleców. Fizjoterapeutka poleciła również skorzystanie z treningów personalnych w celu utrzymania ciała w odpowiedniej formie i sprawności, tak, aby podejść do problemu holistycznie, a nie jedynie eliminować dolegliwości bólowe.
Obecnie Pacjentka korzysta z treningów personalnych, po których odczuwa wiele korzyści zarówno w zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Pani Natalia wraca regularnie raz w miesiącu na wizyty kontrolne, doraźną terapię manualną, a z każdą wizytą decyduje się również na inne świadczone przez naszych rehabilitantów usługi. Wygląda na to, że w jej przypadku fizjoterapia to strzał w dziesiątkę i złoty środek na rwę kulszową. Wszystkie jej dolegliwości niemal całkowicie ustąpiły i znowu może cieszyć się zdrowiem i dobrą formą każdego dnia.
Czy wiesz już jak wyleczyć rwę kulszową? Skorzystaj z fizjoterapii w OmniSan!
Fizjoterapia to złoty środek na rwę kulszową – stanowi metodę skutecznego wyleczenia i zapobiegnięcia nawracaniu części dolegliwości. Jeżeli zmagasz się z przewlekłymi lub nawracającymi dolegliwościami bólowymi – odwiedź CM OmniSan. Pomożemy Ci odzyskać życie bez bólu!
Zapraszamy na konsultację! Zadbaj o swoje zdrowie już dzisiaj!
Napisz: rejstracja@omnisan.pl lub Zadzwoń: 690 548 826!
* Ze względu na RODO dane osobowe zostały zmienione.